Cívis GIStory logo
HU | EN

TudásTér

Városi tér

Debrecen mezővárosi kiváltságaival, az országrész legnagyobb földbirtokosává is válva a 16. századra érte el határainak azt a kiterjedtségét, ami a 19. századig már igen kevéssé változott. A Debreceni család kihalása után, a 15. század folyamán nem csupán a határterületeinek jelentős bővülése történt meg, de a korábbi uradalmi területek többsége is átment a mezővárosi polgárság használatába. Így a 16. században már nagyrészt Debrecen lakói használták azoknak a birtokoknak területét, amelyek korábban még az uradalom tartozékai voltak, és amely a 16–17. század folyamán már a város közösségének nem vitatott birtokaként szerepeltek, mint a város territóriuma. Ezeket részint a földesurak adták használatba, részint a földesúr és a város közösen, ismét mást a város egyedül szerzett meg. Ezért lehetett, hogy a 16. századtól már a város és lakói bonyolódtak perekbe – sokszor még mindig a földesurak aktív támogatásával – a pusztai határainak birtoklása, használata miatt. A város határait megszerzési módjuk és használati típusuk szerint Zoltai Lajos három nagy csoportba osztotta. Az elsőbe tartoztak a „királyi adománnyal szerzett jószágok”, a másodikba a város által „örökös jogon vásárolt birtokok”, a harmadikba pedig un. „zálogbirtokok”. Az egyes csoportokba sorolható birtoktestek jogcíme időközben változhatott, hiszen előfordult, hogy a város az általa vásárolt birtokok egy részére később királyi adományozást ismertetett el, a zálogbirtokok körül folyamatosan zajló jogügyletek (elévülés, bírói ítélet, adásvétel) révén pedig a zálogjogon használt területek egy része vált a város örökös jogú tulajdonává.

A birtokai körüli jogviták Debrecen mindennapjainak a részévé váltak, s ezek miatt némi mozgás a határterületei nagyságában folytonosan adódhattak, de a város által a 18–19. században a három jogcímen használt terület nagyságrendje már nem változott lényegesen: az adománybirtokok nagyságrendje 90 000 katasztrális hold, a vásárolt birtokoké 6 200 k. hold, a zálogjogon használtaké pedig 82 000 katasztrális. holdnyi volt.4

A szűkebb értelemben vett sűrűn lakott települést (belső város) 166 286 magyar/katasztrális holdnyi (95 720 hektár, 957 négyzetkilométer) városi határ vette körül, amely különböző jogcímen került a város birtokába vagy tartós használatába.

Debrecen szabad királyi város belsőségének és határának térképe, 1883
Debrecen szabad királyi város belsőségének és határának térképe, 1883

Debrecen tényleges területe határaival együtt Szabadka mellett (974 négyzetkilométer) a Kárpát-medence legnagyobb városi területe volt, megközelítette a legkisebb vármegye, Esztergom (1077 négyzetkilométer) területének nagyságát. A város nagykiterjedésű földbirtokai adták bevételi forrásainak legjavát. A város földesurai jogaiból, javadalmaiból (italmérési jog, vásári és piaci jövedelem, halászat, letelepedési díj, melyekhez régebben a kocsmák, mészárszékek, só- és dohányárusítás jövedelmei is járultak), volt a közösség második nagy bevételi forrása. A város gazdálkodásának harmadik pillére a kézműipar és a kereskedelem voltak. Debrecen gazdálkodásában a kereskedők és a piacorientált kalmár szellem súlyát önmagában is mutatja, hogy birtokainak közel felét üzleti alapon szerezte meg, vásárolta vagy zálogbirtokként használta („szerzett jószág” üzleti zálogként, biztosítékként maradt tartósan a város használatában). Az alföldi mezővárosi fejlődésre jellemző telekszervezet a 19. század derekáig meghatározta a város gazdálkodását és térszerkezetét, térhasználatát.

A palánkkal és árokkal körbezárt „belső” város (amelynek területe a 19. század közepén 370 hektárt tett ki), nem érte el a teljes városi terület 4 ezrelékét, de az 50 000-res lakosságszámhoz viszonyítva még így is nagynak számított. (Ezért is nevezték akik nem ismerték közelebbről, „nagy falu”-nak.)

Zoltai Lajos rekonstrukciója Debrecen belterületének alakulásáról 1770–1870 között
Zoltai Lajos rekonstrukciója Debrecen belterületének alakulásáról 1770–1870 között

A kialakult kiváltságrendszer szerint csak a teljes jogú polgárok birtokolhattak a városban belső telket és házat. 1848-ban 3500 adóköteles házat írtak össze a városban, ennyire becsüljük a cívis polgárság nagyságrendjét. A telekszervezet rendszere a belső házhellyel rendelkezőknek a város határaiban további földterületet biztosított különböző övezetekben és használati célra.

A város, mint földesúr is birtokolt jobbágytelkeket (8 000 hektár) három, a határához közeli, de nem a határain belüli településeken. A feudális kiváltságokra és a tradicionális feudális gazdálkodásra épülő merev érdekrendszer és az ezt reprezentáló telekszervezet és határhasználat, a belőle húzott jövedelem a konzervatív, kiváltságőrző, a változásokat mereven elutasító magatartásforma fő mozgatórugója Debrecenben a 19. század elején is.

A város földesúri jogaiból, javadalmaiból (italmérési jog, vásári és piaci jövedelem, halászat, letelepedési díj, melyekhez a kocsmák, mészárszékek, korábban pedig só- és dohányárusítás jövedelmei is járultak), az un. „haszonvételekből”, valamint a szerzett földterületek üzleti hasznosítása már egyszerre vezettek elvi kiváltságőrzéshez, de nagyon is gyakorlatias üzleti, piacorientált magatartáshoz.

A 18–19. század fordulójának évtizedeiben pedig a piaci viszonyok átalakulása, az áruforgalom, hitelviszonyok fejlődése, a kiváltságrendszer keretei között is egyre jobban érvényesülő verseny a többszintű (interregionális, regionális, kistérségi, lokális) piacközponti szerepet is betöltő város gazdálkodásában kitermelte a modern kapitalista piaci viszonyok iránti fogékonyságot.

A 19. század közepén, a birodalmi piac kapitalizálódása, a reformkor, és az 1848-as törvénykezés nyomán kibontakozó modernizációs folyamat egy olyan várost talált, amelyben erőteljes tranzíciós/átalakulási feszültségek alakultak ki, és amelyekben egyaránt jelen voltak az állag- és kiváltságőrző konzervativizmus, a pragmatikus kalmár-gazdaszemlélet és a modern piaci viszonyok kínálta előnyökkel élni kívánók és képesek érdekviszonyai, törekvései.