Térképi korválasztó

Csapókert, Jézus Szíve római katolikus templom főhomlokzati képe
(fotó: Papp József)
(fotó: Papp József)
Az 1746-ban elkészült Szent Anna templom után közel két évszázadig nem épült új római katolikus templom Debrecenben. A második latin szertartású katolikus templom a Csapókert és vonzáskörzete számára készült. Telkét a Kassa (ma Kassai) út jobb oldalán, a laktanyával szemben, a Csapókert hajdani kapuja előtti zsibvásártérből szakították ki, a korábban adományozott telken felépült katolikus iskola mellett. Az eredeti elképzelés szerint a főbejáratra széles út vezetett volna a Kassai útról, ahonnan jelenleg a középiskola teljesen eltakarja a templomot.
(fotó: Papp József)
A csapókerti római katolikusok számára 1928-tól tartottak szentmiséket az iskolakápolnában. A hívek lelki gondozója, Kummergruber Emil piarista tanár 1934 januárjában kezdeményezte egy templom vagy kápolna megvalósítását, és a megalakult Templomépítési Bizottság elnöki tisztét is ő látta el. Felkérésükre a város építési helyet ígért, és bár a telekadományozás jogi eljárása csak 1935. december 5-én zárult le, már április 27-én kiadta a polgármester az új templom építési engedélyét a „debreceni római katolikus egyházközség tanácsa elnöke, dr. Lindenberger János prépost plébános, apostoli kormányzó” címére. A tervezésre felkért három építész közül Jost Ferenc okleveles építészmérnök, építőmester tervét javasolták megvalósításra. A latinkereszt alakú toronnyal tervezett templom építésze és szerkezetének tervezője a kivitelezés felelős vezetésére is megbízást kapott.
(fotó: Papp József)
Az építkezés anyagi fedezete több forrásból származik. „Néhai Spett Gyula rokonai”, Karácsonyi János püspök és egy „névtelen adakozó” jelentős adománya mellé hatósági engedéllyel gyűjtést rendeztek, amelyhez még a református lakosok is szép számban csatlakoztak. Az így összegyűlt pénzeszköz elegendőnek bizonyult az épület felépítésére, a templombelső berendezésére pedig nagy sikerű hangversenyek bevételeiből teremtették elő az anyagi fedezetet.
(fotó: Papp József)
A 20x11 m belső nagyságú és 9 m belmagasságú templom kivitelezése 1935. június 3-án kezdődött és 1936. június 10-ig tartott. Az alapkövet 1935. június 10-én, pünkösd hétfőjén szentelte fel uzdróczi Zadravecz István püspök a helyi egyházi méltóságok kíséretében, hatalmas tömeg érdeklődése mellett. A munkálatok java része 1935-ben, a belső padozat lerakása, az üvegezés és a befejező munkák a következő év tavaszán készültek el. A főoltár, a gyertyatartók, a szobor, a padok egy része a „Svetits zárda nővéreinek” ajándéka, és az oldalfalakon ma is látható keresztút képei „17 ismeretlen nő” adománya volt. A berendezés és felszerelés után 1936. június 14-én Jézus Szíve tiszteletére szentelte fel a templomot Zadravecz püspök, dr. Lindenberger János apostoli kormányzó közreműködésével. A feldíszített templom előtti téren összegyűlt mintegy hatezres tömegnek Kummergruber Emil piarista atya, az első plébános tartott szentmisét. A templomban 1942-től a ferences atyák miséztek, akiknek 1950-es kényszerű távozása óta egyházmegyei papok látják el a pasztorációt.
(fotó: Papp József)
A 15,4 m magas kereszt formájú toronyba Weszelovszky Gábor, Boros Bertalan, Kari János és Balogh József adományából 1936. október 25-én helyezték el és szentelték fel a Szlezák László műhelyében öntött 175 kg-os harangot. Két év múlva ugyanott öntötték a 95 kg-os kisharangot Vincze András és a 278 kg-os nagyharangot, özv. Konkoly Gézáné ajándékaként. Megszentelésükre 1938. szeptember 8-án került sor. Jelenleg csak a két kisebb harang van a toronyban, a legnagyobb a világháború áldozatául esett.
(fotó: Papp József)
Papp József, 2022
Térképi korválasztó